Египет обвини Netflix, че представя историята в невярна светлина, тъй като са избрали чернокожа жена за ролята на най-известната историческа личност от Египет – Клеопатра – в нов сериал.
Министерството на туризма и антиките на Египет твърди, че документалният характер на филма „изисква от отговорните за неговото създаване да проучат точността и да се опрат на исторически и научни факти“.
Египтяните не са имали чертите на африканците на юг от Сахара, казва д-р Самия Ал-Миргани, бивш генерален директор на Центъра за изследване и опазване на антиките, в изявление, в което се позовава на доказателства от антропологични изследвания и ДНК тестове.
Според нея рисунките върху древни гробници и статуи изобразяват [древните] египтяни с черти, максимално близки до тези на съвременните египтяни.
Представянето на исторически личности на екрана разпалва разгорещени дебати по целия свят, но особено в страна с толкова богата история като Египет, която е превърнала древното си минало в огромна част от съвременната си национална идентичност и туристическа индустрия.
Нужно е да се отбележи, че съвременните египтяни говорят арабски език и са мюсюлмани или християни. Това не представлява проблем за тяхното общество да знае историята на предците си.
Има ли приемственост между съвременните египтяни и древните мумии, според ДНК данните
Този въпрос е разгледан в статия от 2017-а година – Ancient Egyptian mummy genomes suggest an increase of Sub-Saharan African ancestry in post-Roman periods. Анализирани са само 3 древни останки. Данните показват, че съвременните египтяни имат гени, дошли южно от Сахара, но те са дошли след римското владичество.
Yoruba са африканци от днешна Нигерия. Червеният цвят, с който те са оцветени, се забелязва в малки проценти у съвременните египтяни, но не и в трите древни египтяни. Останалите три цвята, които се виждат у древните египтяни, се виждат и у съвременните.
Съвременните египтяни не са идентични с древните, това никой не го и очаква. Има някакви разлики, които е добре да се изследват и обяснят. Но приликите са много повече.
От Египет имаме запазени много реалистични портрети, по мое скромно мнение изглеждат най-близо до днешните египтяни.
Паралели с България
Дебатът предлага интригуващ паралел с третирането на генетическото наследство в България. Древните траки, живели в земите на днешна България, и тяхната антропологическа и генетическа прилика със съвременните българи са предмет на дебати. Подходът на българските археолози и официални лица обаче значително се различава от този на египетските им колеги. Те засега игнорират ДНК данните, които са много подобни на египетските, и съм разгледал в тази моя статия – Различни ли са българите от съседните “автохтонни” народи? За езика, самосъзнанието и гените.
Въпреки археологическите доказателства, антропологическите изследвания и ДНК резултатите, много български официални лица и археолози избягват да правят категорични изказвания за приликата между древните траки и съвременните българи. Някои “специалисти” носят вода от 9 кладенци, само и само да намерят нещо екзотично в съвременните българи. Ако намерят индикация за нещо такова, те се съсредоточават изцяло върху него и игнорират приликите с древното население на Балканите.
Българската общественост като цяло вече е доста запозната с местния произход. Остава и официалните лица да започнат да следват науката. Аз бих им препоръчал да се учат от египетските си колеги.
Художествени измислици като тази все още висят в България на видни места.